2018
Önceki ACAYİPİMSİLER projesinde görünenin, bizlere gösterilenlerin değil de onların ardındaki asıl amaçları görmek gerektiğini vurgulayan işler üreten Hakan Sarıhan buradan içsel yolculuğa bir geçiş yapıyor. Kullandığı tüy, göz, gaga gibi formları üzerinden kurduğu bağlantı ile kendi sanatsal üretiminde görsel bir devamlılığı da sağlamış oluyor.
Sanatçı yolculuk için “Albert Camus’un dediği gibi “Yolculuk bizi kendimize geri getirir.” Modern çağın insanları olarak kendimizden bile uzaklaştığımız, baş döndürücü hız içinde zaman zaman durmamız ve kendimize gelmemiz, kim olduğumuzu, ne yapmak istediğimizi hatırlamamız gerekmiyor mu?
Kendi yapmak istediklerimizi yapmak ve kendi hedeflerimize doğru yol almamız bizi daha mutlu edecekken tam aksine bize sinsice dayatılan başka hedefler için çalışıyor, içinde kayboluyor ve bazı zaman savrulmanın getirdiği akıl tutulmaları içinde buluyoruz kendimizi.” diyor.
Hakan Sarıhan resimlerinde kullandığı girdaplar, gözler, mistik ve kültürel objeler ve çakra renkleri gibi elementlerle çıkılacak içsel bir yolculuğu betimlemeyi hedeflemiş. Herkesin zaman zaman durup, kendini sorgulayacağı yerlere gideceği yolculuklara davet ediyor izleyenlerini. Renklerin objelerle harmanlanmasıyla yarattığı zaman ve mekândan bağımsız düşsel bir âlemi ve bu âlem içinde, kendi gerçeklerimiz içinde tek başımıza yol alırken tekrar keşfedeceğimiz bütünsel huzura hatırlatma yapıyor.